2005 Klubová výstava, bonitace a svod novofundlandských psů v Poděbradech

    První říjnový víkend měli obyvatelé města Poděbrady a jeho okolí možnost navštívit jedinečnou přehlídku nádherných medvědů. Ne až tak docela medvědů, ale psů, kteří je svou tělesnou konstrukcí tak trochu připomínají, a to novofundlandských psů. Každý, kdo toto plemeno zná, musí uznat, že tito psi se přes veškerou svou mohutnost a hmotnost dosahující i 90kg, dokáží pohybovat až neuvěřitelně lehce a jejich většinou černé zbarvení jen podtrhuje celkový elegantní dojem. Ale i hnědé nebo černobílé zbarvení srsti, které povoluje standard psa, má něco do sebe.
    Klub Novofundlandský pes ČR každoročně pořádá několik akcí pro chovatele, majitele psů, ale i pro ostatní zájemce o plemeno. Mezi tyto akce patří klubové výstavy, svody a bonitace, školy štěňátek, klubové dovolené, klubové Silvestry a v neposlední řadě také víkendy vodních prací, jejichž úkolem je především naučit vzájemné souhře a poslušnosti psa ve vodě při vodním výcviku. Všech akcí se mohou zúčastnit nejen členové klubu. Jednou z výše zmiňovaných aktivit klubu byla i výstava v Poděbradech.
    V sobotu 2. října proběhlo tradiční vystavování, v němž se předvedlo na dvaapadesát psů a fen. Úroveň ve které se všechna zvířata předvedla, byla nesmírně vysoká. Byla znát výborná příprava ať už z hlediska ovladatelnosti psů v kruhu, tak i péče o zevnějšek. Specialitou klubových výstav je třída puppy pro štěňátka do 6-ti měsíců, která je vždy veselým zpestřením. Majitelé již odrostlejších psů si mohou připomenout okamžiky, kdy i jejich chlupatí miláčkové byli ještě malá roztomilá štěňátka, ale skutečnost, která stojí vedle nich, je o pár desítek kilogramů těžší a o pár desítek centimetrů vyšší. Na druhou stranu ti větší už zase ví, jak se správně poskládat do výstavního postoje, jak se předvést v pohybu, a to, že když páníček začne běhat v kruhu, tak to není pokyn k tomu, že si jdeme hrát na honěnou a za každou cenu musíme páníčka dohnat a pořádně si ho přidržet za nohavici, aby mi už neutekl.
Vše, co pejskové předvedli, hodnotil rozhodčí pan Miroslav Václavík, který přistupoval ke své funkci velice zodpovědně. Zadávaly se tituly CAJC, CAC, Klubový Junior, Klubový vítěz a Vítěz Klubové výstavy.
    Slovy:"Pane Bože, medvěd!", komentovala jedna místní obyvatelka okamžik, kdy projížděla kolem poděbradského autokempu na kole a před ní se za zatáčkou objevil jeden z pejsků na procházce s páníčkem. Při dalším rozhovoru uvedla, že plemeno zná pouze z časopisů a z knih a nikdy ho ještě neviděla naživo. "Opravdu jsem myslela, že je to medvěd, ale pak mi došlo, že se asi pletu. Slezla jsem z kola a musela se jít na to nádherné zvíře podívat zblízka. Jeho majitel mi pak řekl, že zde právě probíhá výstava. A tak jsem neodolala a jsem tady a nevycházím z úžasu. Vidět pohromadě takové množství novofundlandů, to je nádhera. Nikdy bych nevěřila, že jsou tak velcí, mohutní a krásní." Opravdu bylo na co koukat. Bylo sice chladno, ale sluníčko svítilo a odráželo se v huňaté černé srsti psů, kteří byli všude kam oko dohlédlo.
    Následující den, 3. října, byl prostor pro bonitaci, svod dorostu a také kondiční předvedení.
Tento den hodnotila rozhodčí paní Běla Sochorová, která chová novofundlandské plemeno již 44 let a stála u obnovy a zachování plemene v České republice. Své funkce se zhostila s velkým elánem a s chutí. Odbonitovala celkem 7 psů a fen a pak pokračovala svodem dorostu, kde se předvedlo celkem 10 pejsků ve věku do 6-ti měsíců, v jaké jsou kondici předvedly 4 chovné feny. Při svou se hodnotil celkový exteriér, ale také to, jak se pejskové vyvíjejí a bonitace pak ukázala, jak jsou na tom pejskové, jejichž vývin a růst je ve většině případů u konce a zda splňují podmínky standardu plemene a mohou tedy rozšířit řady chovných pejsků v naší republice.
    Každý z majitelů obdržel jak na výstavě, tak při bonitaci a svodu odborný posudek na své zvířátko. Všechny výsledky se zapsaly do výstavních knížek psů. Provedly se zápisy o svodu a bonitaci a mohlo se vyrazit domů po krásně prožitém víkendu mezi haldou černých a menšinou hnědých chlupáčů v
příjemném prostředí města Poděbrady. 
    Jedno velké poděkování patří organizátorům výstavy a také klubovému poradci chovu a jeho milé choti, Radoslavu a Ludmile Fialovým, kteří se věnovali nejen pejskům, ale také majitelům, těm, co měli úspěch, pogratulovali, ale jejich vlídné slovo útěchy patřilo i těm jejichž úspěch nebyl tak veliký. Ať výstava dopadla jak dopadla, nakonec snad odjeli všichni spokojení a s pocitem, že ten jejich pejsek je stejně ten NEJ!

Text a foto: Julie Vlčková

autor: Julie Vlčková, Planeta zvířat - leden 2005