2005 Novofundlandští psi zaplavili Poděbrady

    Poděbrady - Kolem sedmdesáti novofundlandských psů se sjelo o víkendu do autokempu v Poděbradech na výstavu, kterou uspořádal Klub novofundlandský pes České republiky.
   Z celkového počtu chundelatých „maxipsů Fíků“, vážících až devadesát kilo, mělo padesát pět odborné porotě ukázat to nejlepší, co v nich je. Dlouholetou chovatelkou těchto velikánů je i Ludmila Fialová z Bučovic u Brna. „Máme doma už dva pejsky a jednu fenu, na jednu ještě čekáme. Novofundlandský pes je určen k práci ve vodě, kterou přivítá velice rád, a k záchraně. U nás je ovšem problém s jeho cvičením, protože je k tomu potřeba vodní čluny, kterých je nedostatek. Ale ve vodě je jako doma,“ uvedla
novofundlandí máma.
     A co takový pejsek denně potřebuje? Podle paní Fialové spořádá půl kilogramu kvalitních granulí denně. „Pejsek se narodí padesátidekový a v roce má stonásobek porodní váhy, takže velice záleží na jeho výživě v prvním roce života. Jelikož jde o plemeno většího vzrůstu, dožívají se někteří jedinci až čtrnácti let. Ale to už bývá výjimka. Většinou se dožijí tak jedenácti“, vysvětlila chovatelka.
     V Poděbradech byly k vidění černí, hnědí ale i černobílí novofundlandi. „Nejméně jich je čenobílých, u nás nastává problém s genetikou barev, tedy s krytím“, dodala Ludmila Fialová.

autor: Nymburský deník - 2005