2007 Škola chovatele novofundlandských psů

O víkendu 10. - 12. listopadu proběhla škola pro začínající chovatele novofundlandských psů v Ptenském Dvorku. Tuto akci pořádal Klub novo-fundlandský pes se sídlem v Brně, zabývající se také vodním výcvikem psů. Pro velký zájem nových chovatelů se škola konala již druhým rokem. Ani jsem netušila, kolik důležitých věcí a rad se přiučím za jeden víkend.

V pátek po příjezdu a ubytování začali klubový poradce chovu s jeho paní velmi zajímavým tématem, a to výběrem štěněte. „Nikdy jsem si nemyslela, že je to tak důležité". Už v pátém týdnu je dobře rozlišitelná povaha a také se dá odhadnout budoucí vzhled. Také je podstatné všímat si zbarvení očí, postavení uší, podívat .se na pohyb a na chování mezi ostatními psy, prohlídnout si zoubky a další. Toto téma se probíralo až do večeře, po které byl prostor k diskuzi.
Druhý den po ranní procházce a ranním vyřádění našich chlupáčů se probírala témata: výběr psího partnera, jak se zorientovat v rodokmenech a jak založit chovatelskou stanici. „Velmi mě překvapila nutnost podání šesti návrhů na jméno chovatelské stanice a odeslání formulářů do Belgie, kde procházejí schvalovacím procesem". Jako jedno z dalších témat byla řeč těla a jistě velmi zajímavou a velmi poučnou kapitolou bylo krytí feny a porod. Ten se probíral velmi podrobně, aby noví chovatelé zabránili zbytečnému úhynu štěňat. Zajímavá byla také část genetika barev jedinců a diagramy barvového spojení. Po skončení přednášky se jako předchozí večer konala disku-ze, na níž se probíraly nejčastější chyby a problémy, se kterými se majitelé a chovatelé novofundlandských psů potýkají. V neděli se jako poslední probíralo zviditelnění a propagace chovatelských stanic, a to pomocí marketingových nástrojů. Odpoledne po obědě byl odjezd a já jsem odjížděla s plnou složkou chovatelských informací, které pro nás připravil klubový poradce chovu a s hlavou plnou rad a získaných zkušeností z tohoto víkendu. Byl to báječný víkend, jak pro nás začínající chovatele, tak pro naše psí miláčky, kteří se stihli hraním tak unavit, že dospávali několik dní. Tímto bych chtěla poděkovat všem, kteří se podíleli na pořádání školy chovatele a mohli nám tak příjemným způsobem předat své zkušenosti.
Více informací o aktivitách našeho klubu najdete na www.klubnfpes.com.

Foto: Jan Fejt

autor: Hana Michalová, Planeta zvířat - leden 2007