A1 - A2 Výška
B1 - B2 Délka
B3 - B2 Délka od kohoutku po zadek
C1 - C2 Sklon pánve
D1 - D2 Linie stehenní kosti
D2 - D3 Linie holenní kosti
D4 - D5 Linie zápěstí (záprstí)
D1 - D3 Zadní úhlení
E1 - E2 Linie lopatky
E2 - E3 Linie pažní kosti
E3 - E4 Linie zaoblení loketní kosti
E1 - E3 Přední úhlení
F1 - F2 Horní linie
G1 - G2 Vzdálenost od kohoutku po loket a od kohoutku po hruď (50%).
G2 - G3 Vzdálenost od lokte po zem a od hrudi po zem (50%).

Novofundlandský pes musí být symetrický a vyvážený tak, aby žádná část těla vzhledem k ostatním částem nevypadala přehnaně ani nepoměrně. Pes by měl na první pohled vyjadřovat mohutnost, sílu a agilnost, a neměl by vypadat jako nohatý, hubený či s vystouplými žebry.

Značná mohutnost psa je žádoucí, nesmí však být nikdy na úkor temperamentu, stavbě těla, symetrie, konstrukci či správného pohybu. Velikost je určena výškou a hmotností, přičemž obojí je stejně důležité. Novofundlanďan správné váhy není tlustý měkký pes. Nadváha může vypadat jako mohutnost, takže je nutné nahmatat silné kosti, žebra a pevné svaly.

Pro posuzování je užitečné mít představu o proporcích zvířete. U novofundlanďana jsou v průměru správné tyto proporce:

  1. Je mírně delší, než je jeho výška.
  2. Kosterní stavba, měřená od kohoutku po nejspodnější část hrudníku (hrudní kost) by měla být nejméně 50% celé výšky psa. Nicméně kůže, svaly a srst tuto vzdálenost zvětšují, takže při pohledu z profilu by měla být průměrně 55%.
  3. Vzdálenost od kohoutku po loket je průměrně 50% celkové výšky a od lokte po zem také okolo 50%. Odchylka od těchto proporcí se stane patrnou při pohybu. Pes vypadá jako by běžel z kopce.